mar 31

inspiration til vegetarmad af økologiske råvarer ?
Så skulle du komme når Hanne Maria Bruun Hansen instruerer i håndtering og tilberedning.
17. april kl. 10-18 i Egense forsamlingshus
Inspiration til brød og forskellige hjemmelavede vegetariske smørepålæg, og envegetarisk buffet/middag hvor der indgår grove grøntsager og bladgrønt, korn og kerner og andet godt. Lidt til den søde tand, bliver det sikkert også til!
Klokken 18.30 slås dørene op til fællesspisning for alle
Pris: 300 kr.incl spisning. Gæstespisning :75 kr. børn under 15 gratis
Tilmelding: Butik Jalfe i Kattesundet og Sydfyns Specialfoder, Skovsbovej eller evaagger@hotmail.com
Tilmelding senest 30 marts.(kursus) 12 april (gæstefællesspisning)
mar 30

Foredrag med Peter Dragsbo og Helle Ravn -
“Historien om parcelhuset og haven”
Torsdag d. 8. april, Kl. 19.30, Svendborg Bibliotek
Entre: 50,- kr, billetter kan købes på Svendborg Bibliotek eller på 62235000
Læs også: ARKITEKTUR 2010 Svendborg
Torsdag aften d. 8. April er der spændende foredrag på Svendborg Bibliotek om parcelhuset og haven. Det sker når museumsinspektørerne Helle Ravn og Peter Dragsbo kommer forbi og fortæller en historie som vedkommer alle med interesse for hus, have og arkitektur.
Peter Dragsbo har som museumsinspektør, i bl.a. Esbjerg og Sønderborg gennem mange år, arbejdet med by- og bebyggelseshistorie. Er bl.a. medforfatter til flere bøger om byhistoriske emner, byggeskik og arkitektur. Nævnes skal ”Hvem opfandt parcelhuskvarteret?: forstaden har en historie”, om plan og boligbyggeri i danske forstadskvarterer 1900-1960.
Læs mere »
mar 28
HUSK: Happy Hour på Kahytten HVER DAG fra klokken 16:00 - 17:00Følg også med i Kahyttens Musikkalender
Næste week-end:

02.04. 2010 (Langfredag)
kl.23:00
Fri entre´
SHAKE – bas, trommer og guitar uden så mange dikkedarer. Det er hvad den helt nye rock ´n roll trio præsenterer ved deres debutkoncert på Kahytten denne aften.
Rock-trioen bevæger sig bredt omkring i rock-universet og kommer rundt om kunstnere som: Tottas Bluesband, Little Richard, ZZ Top, John Hiatt, Huey Lewis and the News, Bryan Adams og Steppenwolf.
mar 28

Biblioteket på bloggen
“Nowruz” iransk nytårsfest på Svendborg Bibliotek Tid og sted: fredag d. 9. april, kl. 18-22.30, på Svendborg Bibliotek
Gratis adgang
Fredag aften d. 9 april er der iransk Nytårsfest, også kaldet “Nowruz”, på Svendborg Bibliotek. Et arrangement som også fandt sted sidste på biblioteket med bragende succes og mange mennesker. Nytårsfesten som er arrangeret og udtænkt af Banafsheh og flere iranske kvinder byder på mange spændende oplevelser for sanserne. Der vil bl.a. være smagsprøver på forskellige iranske retter kreeret af 8 iranske familier og alle får muligheden for at smage på den eksotiske mad. Desuden vil et band fra København, som hedder Tanin, optræde med deres traditionelle iranske musik og der skal danses “Bandari, en dans fra det sydlige Iran. Farima, som er en ung iransk pige, vil fortælle om historien bag iransk nytår. En iransk mand, som hedder Vahid, fortæller om de 13 dage omkring iransk nytår hvor folk har fri og om den sidste dag hvor festen eller Nowruz finder sted.
Det er gratis at deltage og alle er velkomne.
Nye kommentarer