
Biblioteket på bloggen

Catrine K blev bygget som M/S Sundet på Ring Andersens Træskibsværft i Svendborg i 1950.
Skibet blev bygget til Sydfynske Dampskibsselskabs rutetrafik på Svendborgsund.
Læs mere om Catrine K her
Se også: www.svendborgnet.dk
Oplev en søndag til søs med Catrine K og hør Ø-havets historier. Søndag d. 9. august inviterer Bjarne Bekker og Svendborg Bibliotek til en søndag til søs. Det gode skib Catrine K vil sejle os rundt i det Sydfynske Ø-hav.Undervejs vil Bjarne Bekker fortælle historier, som knytter sig til øerne og havet omkring os.
Det er dramatiske historier om bombesprængninger, forlis og livet på øerne. Vi sejler først til Drejø, hvor vi går i land og spiser frokost. Herefter sejler vi videre til Skarø, hvor det også vil være muligt at gå fra borde.Bjarne Bekker, journalist, vil være kendt af mange og ophav til bogen Ø-havets historier.
Tid: Søndag d. 9. august kl. 9-16
Hvor: påmønstring ved Det gule Pakhus.Pris kr. 295.- Billetter kan købes på Svendborg Bibliotek fra lørdag d. 25. juli.
Våde varer: kaffe, vand, vin og øl kan købes ombord.
Mad: Du kan tage din egen madpakke med eller efter aftale med biblioteket købe en platte til kr. 125.- fra Gammel Elmegaard.
Seneste kommentarer